Vojenská základňa na Devínskej kobyle

Posted by in Armáda, Bratislava, Slovensko, Vojenské základne

Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/mnt/nfs/nfsshare/s/k/skauting.sk/sub/rok/urban/wp-content/uploads/et_temp/IMG_8522-763839_623x300.jpg) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) in /data/6/8/6839d26f-853c-43ff-8568-468a0d0cfe35/rok-skauting.sk/web/urban/wp-content/themes/ElegantFusion/epanel/custom_functions.php on line 783
Vojenská základňa na Devínskej kobyle

• Stručný opis: Opustená základňa protivzdušnej obrany Bratislavy
  • Lokalita: Devínska koliba, Bratislava
  • Rok vzniku: 1983

V období studenej vojny, mali soudruzi paranoidný strach z útoku kapitalistických štátov na Československo. Soudruzi chceli brániť socializmus a obyvateľov Bratislavy, preto vznikla na Devínskej kobyle nová vojenská základňa protivzdušnej obrany. Prečo nová? Lebo základňa bola dokončená 1983, v čase Husákovej a teda Brežňevovej normalizácie, čo bolo už iba 6 rokov do pádu režimu. Predtým na Devínskej kobyle bola pekná lúka s drevenou rozhľadňou. Po páde režimu, bola základňa určitú dobu ešte využívaná a následne už iba strážená malou 3 člennou posádkou. V súčastnosti je základňa opustená a voľne prístupná a preto nadmieru zdevastovaná.

Na základni pôsobila 186. raketová brigáda Pezinok. Vo výzbroji mali tieto protilietadlové rakety S-125 M Neva.

M3391M-1012

Ako prvé pri vstupe do objektu človeka „ohúri“ obrovská administratívna budova, ktorá je už v dezolátnom stave.

image.php

Takto vyzerajú chodby na poschodí. Pôvodné vybavenie tam už dávno nie je, všetko je porozbíjané a odnesené preč.

image.php-5

Sociálne zariadenia sú tiež nepoužiteľné.

Kuchyňa a jedáleň v administratívnej budove prezrádzajú iba kachličky a výdajové okienko.

Zato v niektorých miestnostiach sú zaujímavé výtvarné diela.

jedna časť strechy má zapchatý odtok a je pokrytá vrstvou vody.

Pri vzduchotechnike na streche sa dá nájsť výrobný štítok z rokom výroby 1982.

Časti vestibulu sú v dezolátnom stave. Avšak dlážka je pekne zachovaná a po vybrúsení by bola ako nová.

image.php-2

Na fotke z roku 2009 sú vidno ešte kotle, ktoré vyhrievali celú budovu. V súčastnosti už tam nie sú.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Asfaltová cesta okolo základne je pekne zarastená.

V základni sa nachádza niekoľko typov spevnených objektov. Jednoloďový objekt na následujúcej fotke slúžil pravdepodobne na uschovanie rádiolokátora.

Do niektorých objektov viedol aj bočný vchod.

Ďalší typ spevnených objektov slúžil na úschovu rakiet, ktoré sa používali na raketovú obranu. Na priečelí tohto objekty sú stopy po mobilnom žeriave ktorý sa používal na manipuláciu s  muníciou.

Vnútro bunkru. V zadnej časti boli umiestnené rakety na vozíkoch a v prednej časti parkovalo nákladné auto, ktoré v prípade potreby presúvalo rakety.

Zaujímavosťou je , že všetky tieto spevnené objekty mali masívne železné dvere naplnené pieskom, ktoré v súčastnosti už na základni nie sú. Niekto ich demontoval. Na spodnej fotke, ktorú sme odfotili v roku 2009 sa dvere ešte nachádzajú.

Dvere sa vedeli v prípade núdze rýchlo otvoriť, ale ich zatváranie bolo veľmi pomalé. Na zatváranie slúžil červený navijak, ktorý tam už samozrejme nie je.

Zvalené dvere do objektu

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dolu pri kolieskach z dverí je vidno rozsypaný piesok, ktorý sa nachádzal vo dverách.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Veliteľský spevnený objekt, z ktorého službukonajúci ovládali celú protivzdušnú obranu Bratislavy. Objekt mal z jednej časti dva veľké vchody na techniku a z druhej jeden vchod do veľkého bunkru, kde sa zmestilo viac aut za sebou.

Z veliteľskej miestnosti veľa nezostalo, iba drevené obloženie na stene.

V roku 2009 bola ešte na streche veliteľského bunkru konštrukcia z radarovej antény.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na vrchole základne je pekná lúčka so super rozhľadňou.

image.php-7

Zaujímavý artefakt sa nám podaril nájsť v kasárňach. Išlo o cestovný príkaz pre vojaka.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Na pochopenie ako fungovala celá základňa a koľkých častí sa skladala, odporúčame pozrieť si následujúci dokument. I keď je o základni pri Brne, tak má 80% informácii rovnakých. Väčšinou všetky protivzdušné základne sa stavali v tom období z rovnakých objektov.

Ďalšie užitočné linky.

Rozšírená fotogaléria z rokov 2008, 2009, 2014

2 komentáre

1. Chcel som sa spytat je tento objekt strazeny a treba podliezat niake ploty ?

• Ahoj Adam, uz som nahodil na stranku ako sa tam da ist.