Opustené lomy Amerika

Posted by in Banské komplexy, Česko, Štôlne

Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/mnt/nfs/nfsshare/s/k/skauting.sk/sub/rok/urban/wp-content/uploads/et_temp/DSC_9051-405894_623x300.jpg) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) in /data/6/8/6839d26f-853c-43ff-8568-468a0d0cfe35/rok-skauting.sk/web/urban/wp-content/themes/ElegantFusion/epanel/custom_functions.php on line 783
Opustené lomy Amerika

• Stručný opis: Časti opustených vápencových lomov pri Prahe
  • Lokalita: Karlstein, nedaleko Prahy
  • Štát: Česko
  • Rok vzniku: koniec 19. storočia

Pre Pražákov veľmi známa lokalita Malá a Veľká Amerika je pretkná veľkým množstvom štôlní a lomov, kde sa ťaží vápenec od konca 19. storčia až po súčastnosť.

Nebudem tu písať celú históriu, ale len niekoľko stručných faktov, viacej do hĺbky si viete prečítať na  tomto webe. Ťažiť sa tu začalo okolo 1891, keď bolo otvorené ložisko pri lokalite Mořina spoločnosťou Prager Eisen-Industrie Gesellschaft (Pražská železářská společnost). Najprv začínaly v malom, ale postupne rozšírili ťažbu na viacej lokalít, ktoré boli poprepájané štôlnami. Všetky lomy spojovala jedna hlavná štôlna, ktorou sa zvážala vyťažená hornina ďalej na spracovanie do závodu Mořina.

Nákres časti vápencových lomov. Červená farba ukazuje hranice lomu a žltá sú štôlne spájajúce lomy.

V súčastnosti môžme rozdeliť lomy do dvoch kategórii, lomy ktoré sú v prevádzke a lomy ktoré sú desiatky rokov opustené. A práve do tých opustených sme sa išli pozrieť.

Začali sme v časti Modlitebna, ktorá ju vidno na mape a išli smerom na Líščí lom.

Detail na modlitebnu a vchod do stoly

Vnútro bolo na niektorých miestach prepadnuté a priestory zúžené. S atombordelom (gumený oblek) by to bolo lepšie.

V niektorých miestach boli aj zachované časti strojov

V lýščom lome nás čakalo viacero vchodov to toho istého sytému chodieb.

Pohlad z vnútra zo začiatku lýščieho lomu.

System chodieb v lyscom lome

Z lýščieho lomu ide dlhá chdoba smerom na kamenisko, ktorá je na konci bohužial zavalená. V chodbe je vidno stopy pokiaľ kedysi siahala voda.

Pár netopirov je cestou tiež vidno

Zával na konci chodby smerom na Kamensko

Chodba na Kamensko ktorá je zavalená, my sme prisli po prvý zaval chdobou od spodu obrazka

Potom sme sa odtiaľ vrátili a presunuli smerom k lomu Malá Amerika. Ten je neporovnateľne väčší ako ostatné lomy, ktoré sme navštívili (Lomy Mexiko a Veľká Amerika sú väčšie, ale tam sme teraz neboli).

Pohlad na jednu cast lomu mala amerika. Otvory v lome sú časti štôlní. Najvačší otvor sa nazýva Andelské schody.

Vedla lomu je prepadnutá Arnova štôlna ktorá sa pripája na hlavnú. Zaujímavé ze vchod do nej je pod stromom. To bolo sposobené pravdepodobne prepadom. Z tejto stolne by sa malo dostat do hlavnej, avsak to vyzadovalo sa preplazit cez zával a to sa nám bez jaskyniarskeho oblecka nechcelo.

Bohuzial v Arnrovej štôlni je veľa odadkov, ktoré tam boli nahádzané z vrchu.

Detail na systém, Arnova štolna je nalavo

Detail z info tabule na lom mala amerika

Lom mala amerika ked sa v nom do tazilo

V okolí je toho velmi vela na skúmanie, čo si výžaduje určite niekoľko dní. Keď ojdete ku Karlsteinu, určite sa tam oplatí zastaviť. Našim cielom je nabuduce prist do hlavnej chodby a tu si pekne prejst aj s vystrojou jaskyniarskou.

Linky na weby s viacej informaciami: