Pernecké bane

Posted by in Bane, Pernek, Slovensko, Štáty, Štôlne

Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/mnt/nfs/nfsshare/s/k/skauting.sk/sub/rok/urban/wp-content/uploads/et_temp/IMG_8214-733277_623x300.jpg) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) in /data/6/8/6839d26f-853c-43ff-8568-468a0d0cfe35/rok-skauting.sk/web/urban/wp-content/themes/ElegantFusion/epanel/custom_functions.php on line 783
Pernecké bane

• Stručný opis: Staré banské diela na pyritovú a antimónovú rudu nad Malokarpatskou obcou Pernek.
  • Lokalita: Pernek
  • Longitude: 17.1905
  • Rok vzniku: 19. - 20. storočie

Pernek je malá obec na západnej strane Malých Karát. Už v prvej písomnej zbierke z roku 1394 sa spomína banská ťažba v okolí Perneku. Avšak najväčšia sláva Perneku sa spája s ťažbou antimónu (pridáva sa do ocele, aby mala pevnosť) a pyritu (využíva sa na príklad pri výrobe kyseliny sírovej).

My sme sa rozhodli preskúmať banskú lokalitu pod Krížnicou, kde sa nachádzajú najmladšie banské diela. Na začiatku 20. storočia, český podnikateľ Leopold Klíma postaval počas prvej svetovej vojny (bane boli aj tak pod vojenskou správu), železnicu z Perneku ku banským štôlniam. v súčastnosti železnica už neexistuje, ale turistický chodník ide na miestach bývalej železnice. Cesta prechádza cez niekoľko veľkých násypov a má výborný sklon.

Všetky fotky v tomto príspevku obsahujú súradnice (okrem podzemných), takže viete si ľahko nájsť dané miesto.

Prvú baňu ktorá leží blízko turistického rozcestníka „Pernecké Bane“.

Táto baňa je však zavalená a má krátku dĺžku.

Ďalšia baňa v poradí má portál úplne zavalený. Jeden z dôkazov, že tam je baňa je vytekajúca silno oranžová „šťava“ zo zvaleného portálu Pavol dedičnej štôlne. Vytekajúca voda obsahuje zvýšené koncentráciu síranov, železa, mangánu, arzénu, antimónu ale aj niklu a zinku.

Asi najlepšia štôlňa akú sme našli je táto štôlňa Ján. Obsahuje pomerne dlhé chodby vzhľadom ku ostatným štôlniam.

Ale zase je na niektorých miestach celkom dosť znečistená. Preto odporúčame použiť jaskyniarsku výstroj, ideálne atombordely, ktoré sú gumené. (Sú na fotke z poslednej bane)

Niektoré miesta v štôlni boli zúžené závalami.

Posledná štôlňa, ktorú sme navštívili je pri trampskom zrube, hneď nad predošlou baňou.

Táto štôlňa nie je veľmi dlhá, obsahuje dve rozbočky a na niektorých miestach je potrebné sa plaziť. Výstroj je nevyhnutná.

Celkovo sme neprešli ešte všetky lokality v Perneku, takže máme ešte dôvod sa tam vrátiť.