Horná Ľudovít Štôlňa pri Červenom Domčeku

Posted by in Lozorno, Slovensko, Štôlne

Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/mnt/nfs/nfsshare/s/k/skauting.sk/sub/rok/urban/wp-content/uploads/et_temp/DSCN3888-366990_623x300.jpg) is not within the allowed path(s): (/nfsmnt/:/data/:/usr/share/php:/usr/bin/:/apachetmp:/tmp/:/var/tmp/:/dev/urandom:/usr/lib/x86_64-linux-gnu/ImageMagick-6.9.11/bin-q16/:/usr/local/bin/:/etc/ssl/certs/ca-certificates.crt:/usr/lib/php:/usr/php74/bin/) in /data/6/8/6839d26f-853c-43ff-8568-468a0d0cfe35/rok-skauting.sk/web/urban/wp-content/themes/ElegantFusion/epanel/custom_functions.php on line 783
Horná Ľudovít Štôlňa pri Červenom Domčeku

• Stručný opis: Štôlna na mangánové rudy dĺžkou 90m. Prejsť sa dá tak (30-40m)
  • Lokalita: Červený Domček, Lozorno
  • Rok vzniku: Medzi svetovými vojnami

V minulosti sa rozsiahlejšia ťažba mangánu vykonávala na lokalite Červený domček medzi obcami Stupava a Lozorno. Svedkom toho sú početné zavalené štôlne, povrchové dobývky a pingy. Z banských diel poznáme názov dvoch a to Dolnej a Hornej Ľudovít štôlne. My sme sa boli pozrieť do Hornej Ludovít štôlne. Vyrazená bola na dĺžku 90 m, avšak pod odkopaní sa dalo prejsť len 30-40m, potom nasledoval zával. Na konci závalu bolo možné ísť malou štrbinou ďalej, ale vzhľadom na nestabilné podložie sme tam nešli Pred ústim sa nachádza halda a na horizont štôlne boli vyrazené aj 2 komíny z povrchu, ktoré avšak nie sú viditeľné.

Mapa Okolia. Na mape je pekne vidieť kde sa nachádzajú štôlne.

Takto vyzeralo ustie stolne kedysi, uplne zavalene

Ústie Hornej Ľudovít Štôlne, niekto to uz odkopal.

Ale stale tam bolo co odkopavat..

Po hodinke a pol odkopávania sme sa začali dostávať do vnútra.

Vo vnutry to bolo dost zatopene, ale evidentne tam byva voda este vyssie, podla okrajov

Ku koncu tam uz voda nie je a da sa ist po suchu, avsak, ked sa zdvihne hladina tak voda pojde az ku zavalu.

Cez zaval sa da prejst a pokracovat dalej.

Strop zavalu, v tejto casti sa nachadzaju silno cierne bridlice, ktore su velmi slabo spevnene, takze zdrzovat sa tam iba co najmenej.

Pokracovanie kde sa uz neodvazili ist, nakolko sme neverili stenam. Ta bridlica sa da lahko rukou rozoberat.

Ked sme preskumali co sa dalo, nasli sme aj zvieracie stopy vo vnutry

Smerom ku vychdu nas caka zase brodenie v polmetry vody.

Na koniec treba este vchod pekne zamaskovat.

Do bane treba mat jaskyniarsku vystroj, nepremokavy oblek, kedze voda vie byt aj vyssie a dat si pozor kam clovek ide, aby ho tam nieco nezavalilo.